HAMAM

Hamam Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Hamam kültürü, tarihten bu güne kadar var olmuş, ancak günümüzde çok daha fazla modernleşerek devam eden önemli kültürümüzden biridir. Hamamın birçok kişi tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında hiç şüphesiz ki  ilk sırada hamamın ne kadar yararlı olduğu gelmektedir.

Hem sağlam vücut hem de sağlam psikoloji için hamamın mucizevi faydalarından düzenli olarak yararlanmak oldukça önemlidir.

Hamamda vakit geçirmek kan dolaşımının hızlanmasına neden olarak vücuttaki mikropların yok olmasını sağlıyor. Ayrıca vücut kırgınlığını, kas ağrılarını, kas kamplarını ve psikolojik yorgunluğa da hamam deneyimi ile son vermek mümkün . Uzman tellakların vücudun daha zinde ve formda kalması için uyguladıkları  yöntemlerin başında kese ve köpükleme işlemi yer almaktadır. Kusursuzca uygulanan kese ve köpükleme işlemleri hamamın olmazsa olmazları arasındadır. İşinin ehli olan tellaklar eşliğinde vazgeçilmez hamam deneyimi yaşayarak,  bu eşsiz huzur duygunun tadına siz de varabilirsiniz.

Birçok kişi tarafından mutluluğun tek kaynağı olarak bilinen hamam, sinüs tıkanmasında da önemli tedavi yöntemidir. Uzun süre sıcak ortamda kalmak ve burnunuzu da sıcak su ile buluşturmak en iyi sinüs tedavi yöntemi olarak hamamlarda karşılanıyor. Sağlık açısından daha sayılamayacak kadar etkilere sahip olan hamam düzenli olarak gitmek hayat kalitenizi en üst sıralara taşımaya yeter de  artar bile.

Hamamın Faydaları Nelerdir?

Hamamlar farklı zamanlarda farklı kültürlere ev sahipliği yaparak, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İster büyük şehir olsun, ister küçük şehir farketmezsizin her yerde hamamları görmek mümkün. Birçok kişinin ilgi odağı olmuş ve âdeta şifa dağıtan hamamların inanılmaz faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Vücuttaki ölü derilerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Cildi gençleştirir.
  • Kan dolaşımı hızlandırır.
  • Vücuttan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Buhar tedavisi ile solunum yolu enfeksiyonlarına şifa kaynağı oluyor.
  • Motobilizmayı güçlendiriyor.
  • Sinir ve gerginliği yok ediyor.
  • Hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.
  • Ateşli hastalıklara iyi geliyor.

 

Osmanlı döneminden beri hamam kültürü hiçbir sarsıntıya uğramadan, neredeyse aynı oranda tercih edilerek  günümüzde de ilerleme kaydetmeyi başarmıştır. Hamamlar kimilerinin  vazgeçilmez şifa kaynağı olsa da, kimileri için stres atma ortamı olarak adlandırılıyor. En az haftada bir gün en geç te ayda bir olmak üzere düzenli olarak hamama gidip, vücut bakımı yaktırmak birçok hastalığı geride bırakmanızda önemli rol oynuyor.

Hamamda Yapılan Temel Bakımlar Nelerdir?

Hamamın olmazsa olmazı köpük banyosu ve kese yaptırma işlemleridir. Kan dolaşımın artmasını önemli oranda etkileyen bu işlemleri mutlaka yaptırmak oldukça önemlidir. Kese yaptırmanın ve köpük banyosunun neden önemli olduğunu şöyle açıklayabiliriz;

Hamamda köpük banyosu; Köpük banyosu aslında kese işlemine zemin hazırlamak olarak da adlandırılabilir. Vücudun daha çok yumuşatarak gözeneklerin açılması için köpük banyosunun önemi oldukça fazladır.

Hamamda kese yaptırmak; Hamamda kese işlemi yapılmadan önce vücudun bir süre ıslanarak bekletilmesi gerekir. Bu işlem ise köpük banyosu ile gerçekleştirilir. Daha sonra ise vücuttaki ölü deriler uzman tellak eşliğinde dışarı atılır. Böylelikle deri üzerindeki ölü tabakalar atılır ve vücuttaki gözenekler açılmış olur. Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.premiumspamerkezi.com/masaj/